TESİD, Elektronik Sanayi İşbirliği Platformu - ESİP Projesi üyesidir.

TESİD ALMANAK Nedir?

Türk Elektronik Sanayi ve Alt Sektörlerine ait güncel bilgi ve istatistik verilerini içeren yıllık bir yayın olan Almanak, ilk kez okuyucuları ile buluştuğu 1990 yılından bu yana birçok özel, kamu ve akademik çalışmada referans olarak kullanılan bir TESİD klasiği haline gelmiştir.

Üye firmalarımız bu raporun ortaya çıkarılmasına bağış ve reklamlarıyla destek olmaktadırlar.

TESİD ALMANAK’da bilgiler yedi bölümden oluşmaktadır.

TESİD Yönetim Kurulu Başkanı tarafından kaleme alınan ve yılın kısa bir özeti, TESİD faaliyetlerinin yorumu ve hedeflerine yönelik mesajları içeren “Önsöz”ün ardından “TESİD Hakkında” genel bilgi verilmekte, yıl içinde gerçekleştirilen önemli faaliyetler ise “Kısa Kısa” bölümünde anlatılmaktadır.

“Türk Elektronik Sanayi” başlığı altında sektörün geçtiğimiz yıla ait özeti, ekonomi değerlendirmesi, gelişen teknoloji alanları, ihracatı ve ithalatı, tablolar ve grafikler ile desteklenerek sunulmaktadır. “Sektörel Bakış”ta ise her yıl farklı bir alan veya konu incelenmektedir.

“Rakamlarla 2019” da, Türk Elektronik Sanayi’nin performansı toplam ve alt sektörler esas alınarak; “Gümrük Tarife İstatistik Pozisyonu-GTİP” numaraları kullanılarak ve Türkiye İstatistik Kurumu-TÜİK verilerine dayanılarak listelenmekte, dış alım ve satım, ülkeler arası ticaret ve firmalara göre detaylandırılmaktadır. Bilgiler; Bileşenler, Bilgisayar, Telekom, Tüketici Cihazları, Savunma Elektroniği ve Diğer Profesyonel ve Endüstriyel Cihazlar olmak üzere altı Alt Sektör gruplaması ile sunulmaktadır.

TESİD’e üye olan firmaların isim ve adreslerinin yer aldığı “TESİD Üyesi İşletmeler” bölümü dışında Almanak’ta üye firmalarımızın reklam amaçlı hazırlanmış özel duyuruları veya makaleleri de yer almaktadır.

Türkçe ve İngilizce olarak basılan TESİD ALMANAK “Sektörel Bakış” bölümü hariç aynı içeriğe sahiptir. Türkçe baskıdaki “Sektörel Bakış” bölümü İngilizce baskıda “Investing in Turkish Electronics Market” başlığı ile hazırlanmaktadır. Bu bölümde, Türkiye’de ortak projeler geliştirilebilecek ve yatırım yapılabilecek faaliyet alanları (sektörler) hakkında bilgi sunulmaktadır. Sektör bilgileri, alanlarında uzman, üye firmalarımız tarafından hazırlanmaktadır. Türkiye’de yatırım yapılması, ortak proje geliştirilmesi hakkındaki güncel bilgiler de Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisinden alınan bilgiler ile hazırlanmaktadır.

Türkçe basılan Almanak dağıtımı üye firmalarımıza, Bakanlıklara, Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi ve diğer ilgili kamu kuruluşlarına yapılmaktadır. İngilizce Almanak ise yine üye firmalarımıza, Bakanlıklara, Türkiye’nin yurtdışındaki Ticari Temsilciliklerine ve işbirliği potansiyeli yüksek ülkelerin Türkiye’deki Ticaret Ataşeliklerine yapılmaktadır.

TESİD ALMANAK’larına ulaşmak için tıklayın