TESİD, Elektronik Sanayi İşbirliği Platformu - ESİP Projesi üyesidir.

19. TESİD Yenilikçilik ve Yaratıcılık Ödülleri Sahiplerini Buldu

19. TESİD Yenilikçilik ve Yaratıcılık Ödülleri Sahiplerini Buldu

Elektronik Sanayi’nde yenilikçiliği ve yaratıcılığı desteklemek amacıyla düzenlenen TESİD Yenilikçilik ve Yaratıcılık Ödülleri’nin 19’uncusu 24 Haziran 2021 günü sanal ortamda gerçekleştirildi.

Bu yıl “Büyük Firma” ve “KOBİ”lere ilave olarak “Startup firma” ve “Doktora Tezi” kategorilerinde de toplam 11 ödül verildi.

“TESİD Youtube” kanalı üzerinden gerçekleştirilen ödül töreninin açılış konuşmasını yapan TESİD Yönetim Kurulu Başkanı Yaman Tunaoğlu; “İçinde bulunduğumuz, “Toplum 5.0” olarak da adlandırılan değişim döneminde teknoloji; insan yaşamına sağladığı faydalar ile ön plana çıkarak, her sektör için çok daha önemli bir paydaş haline geldi. Bu dönemin doğal bir sonucu olarak elektronik artık ayrı bir sektör olmaktan çıkıp her sektör için dönüşümün vazgeçilmez bir parçası oldu. TESİD olarak Türkiye’nin teknolojik olgunluk yarışında hak ettiği yere gelebilmesi için bu fırsatı doğru değerlendirmenin gerektiğini her fırsatta dile getiriyoruz. Elektronik sanayinin gelişiminin, yenilikçi ve yaratıcı aynı zamanda ürünleşmeyi başarmış projeler ile desteklenmesine katkı bulunmayı önemli misyonlarımızdan biri olarak görüyoruz” dedi.

Girişimciler ve üniversiteler için iki yeni kategori
Bu yıl yeni kategoriler ile ödül programını genişlettiklerini belirten Tunaoğlu; “1999 yılından bu yana teknoloji alanındaki yenilikçi çalışmaları teşvik etmek amacıyla TESİD Ödülleri veriyoruz. Uzun soluklu ödül programımızı, açtığımız iki yeni kategori ile genişlettik; KOBİ ve Büyük Firma kategorilerinin yanına Girişimci Firma ve Doktora Tezi kategorilerini ekledik. Doktora tezi ödülleri ile Üniversite-Sanayi iş birliğinin öne çıkmasını ve farkındalığının arttırılmasını hedefliyoruz. Teknolojinin çok hızlı geliştiği günümüzde yenilikçilik ve yaratıcılık büyük firmalardan start-up’lara, girişim firmalarına kayıyor. Bu nedenle ödül listesine yeni giren girişimci firma kategorisine çok önem veriyoruz” dedi.

“Fırsat dönemindeyiz, bunu kaçırmayalım, iş birliği yapalım”
“Bir taraftan şirketlerimizi ve iş yapma biçimlerimizi dönüştürürken, bir taraftan da çok hızlı bir şekilde ürünlerimizi dönüştürmek durumundayız” diyen Tunaoğlu; “Fırsatlar dönemindeyiz, ancak fırsatlar ortaya çıktıkları hızda kaçıyor. Bu nedenle kurumlar arası iletişim ve iş birliği çok önemli. Belli uzmanlık alanlarımız olmalı ancak son ürüne en hızlı şekilde ulaşabilmek için yurt içi ve yurtdışı farklı şirketlerle iş birliği yapmalı, bu olası iş birliği fırsatlarını yaratabilmek için de eskisinden çok daha fazla sosyal olmalı, iletişim yetkinliklerimiz artırmalıyız” dedi.
Tunaoğlu, sözlerini şöyle tamamladı: “Büyük değişimlerin yaşandığı dönemler daima geride kalanların arayı kapamaları için bir fırsat olmuştur. Eğer elektronik sektörümüzün öncülüğünde, tüm sektörler ve ilgili kurumlar arasında bundan öncesinde çok alışık olmadığımız düzeyde bir iş birliği, güç birliği ortamını yaratabilirsek ülkemiz bu yarışta hak ettiği noktalara çok kısa sürede ulaşacaktır.”

“Değişim Çağında Türkiye için Fırsatlar”
Sanal ortamda yapılan ödül töreninde sektör liderlerinin “Değişim Çağında Türkiye için Fırsatlar ve Elektronik Sanayi’nden beklentiler” konusundaki görüşlerine de yer verildi. 
TESİD’in “Değişim Çağında Türkiye için Fırsatlar” başlığını verdiği ve bu dönemde farklı sektörlerin önüne çıkan fırsatları yakalamak için elektronik sektöründen beklentilerini fikir önderlerinden dinlemek üzere başlattığı çalışma kapsamında; AB MikroNano Genel Müdürü Prof. Dr. Ekmel Özbay, Acıbadem Üniversitesi Tıp Mühendisliği Dekanı Prof. Dr. Ata Akın, Akgün Teknoloji Yönetim Kurulu Başkan Vekili Ahmet Hamdi Atalay, Arçelik Ar-Ge Merkezi-IoT PlatformYöneticisi Bülent Efecik, Hepsiburada Ticari Grup Başkanı Mutlu Erturan, ION Academy Kurucusu Ali Rıza Ersoy, Sabancı Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Leblebici, ULAK Genel Müdür Yardımcısı Aziz Sever ve Vestel İcra Kurulu Başkanı Turan Erdoğan katılımcılarla görüşlerini paylaştı.

11 yenilikçi fikir ve ürün ödül aldı
Büyük firma ve KOBİ dalında üç, Startup dalında bir, Doktora Tezi dalında üç ve Jüri Özel Ödülü olmak üzere toplam on bir teknoloji firması ödül aldı.

TESİD Jüri Özel Ödülü
Firma: Anadolu Isuzu
Ürün: Voice

Startup Dalında Yenilikçi Ürün
Firma:İnofab Health
Ürün: SpiroHome Personal Spirometre

Doktora Tezi Dalında Üniversite-Sanayi İş Birliğinde En Başarılı Bilimsel Uygulama
Tez Sorumlusu : Celal Avcı
Başvuru Adı : Simetrik Kafes Yapılı Geniş Bantlı-Geniş Faz Aralıklı Özgün Sayısal Faz Kaydırıcı Tasarımı

Doktora Tezi Dalında Üniversite-Sanayi İş Birliğinde En Başarılı Bilimsel Uygulama
Tez Sorumlusu : Metin Öztürk
Başvuru Adı : Ev Türü Endüksiyonlu Ocaklar için yeni bir AC- AC dönüştürücünün tasarımı ve gerçekleştirilmesi

Doktora Tezi Dalında Üniversite-Sanayi İş Birliğinde En Başarılı Bilimsel Uygulama
Tez Sorumlusu : Serkan Yıldız
Başvuru Adı : Çoklu Band ve Eş Zamanlı Empedans Uydurma Devresi Tasarımı

KOBİ Dalında Yenilikçi Ürün Ödülü
Firma:ESEN
Ürün: Gördes

KOBİ Dalında Ürün Geliştirme Süreci Ödülü
Firma ULAK HABERLEŞME
Ürün: MAYA SD-WAN

KOBİ Dalında Yenilikçiliğin Ticarileştirilmesi Ödülü
Firma: Daiichi
Ürün: Akıllı Telefon ile Kontrol Edilen, Ekransız, Yenilikçi Araç İçi Bilgi Eğlence Sistemi

Büyük Firma Dalında Yenilikçi Ürün Ödülü
Firma: Netaş
Ürün: Visium Farm

Büyük Firma Dalında Ürün Geliştirme Süreci Ödülü
Firma: Karel
Ürün: Kara Taşıtları İçin Yeni Nesil Kamera Destekli Akıllı Yan Görüş Sistemi

Büyük Firma Dalında Yenilikçiliğin Ticarileştirilmesi Ödülü
Firma: LUNA
Ürün: PLC Yöntemi İle Elektrik Sayaçları Üzerinden Su, Isı ve Gaz Sayaçlarının Yönetilmesini Sağlayan Uzaktan Sayaç Okuma ve Yönetim Sistemi