Dijital Türkiye Platformu – Dijitalleşme Yolunda Türkiye Raporu Lansmanı Gerçekleşti

Dijital Türkiye Platformu – Dijitalleşme Yolunda Türkiye Raporu Lansmanı Gerçekleşti

Dijital Türkiye Platformu (DTP) Avrupa’nın dijital dönüşüm yaklaşımını ve PwC Türkiye ile birlikte hazırlanan ‘’Dijitalleşme Yolunda Türkiye’’ raporunu; iş dünyası, üniversiteler, STK’lar ve kamu kuruluşları ile paylaşıldı. İstanbul’da düzenlenen toplantıya Dijital Türkiye Platformu’nun üyesi olduğu Digital Europe’un Genel Direktörü Ceillia Bonefeld-Dahl da konuşmacı olarak katıldı.

TBV, TÜBİSAD ve TESİD’in birlikteliği ile 2011 yılından kurulan Dijital Türkiye Platformu Türkiye ekonomisinin büyümesinde stratejik öneme sahip bilgi teknolojileri, iletişim ve elektronik sektörlerinin güçlü ortak sesini temsil etmek üzere çalışmalarını sürdürüyor. Sektörün sorunlarının çözümüne ve sağlıklı gelişmesine yönelik çalışmalar yaparak Türkiye’nin vatandaş, devlet ve iş dünyası olarak bütüncül bir dijital dönüşümü gerçekleştirmesini sağlayacak politika önerileri oluşturmaktır. Avrupa dijital teknoloji endüstrisinin temsilcisi Digitaleurope’un da üyesi olarak, Avrupa Birliği Dijital Gündemini de takip etmektedir. “Dijitalleşme Yolunda Türkiye Raporu” ile dijital dönüşümün en önemli unsurları “vatandaş”, “devlet” ve “iş dünyası”nın ortak paydası olan “bağlanabilirlik”, “siber güvenlik” ve “yapay zeka” konularının önemle ele alınması gereğine dikkat çekmeyi amaçlamaktadır.

Digital Europe Genel Direktörü Ceillia Bonefeld-Dahl konuşasında Türkiye’nin dünya lideri şirketler ve yenilil.i şirketler tarafından önemli bir Avrupa ülkesi olarak tanındığını belirtti. Politika uzmanlığını paylaşmak ve hükümet ile AB arasında bir köprü olmak gayseiyle Türkiye’deki üyelerimizle yakın işbirliği içerisinde çalışıyoruzç yenilikçilik ve ticaretin güçlü gelişeceğine inanıyoruz. Son yıllarda önem kazanan yapay zeka gibi olanlar işletmeleri ve endüstrileri büyük ölçüde değiştirecek dedi.

DTP ve TBV Başkanı Faruk Eczacıbaşı konuşmasında ‘’Ekonomik büyümenin güvenli, sağlıklı ve katma değeri yüksek işlerle sağlanabileceğini ve daha güçlü bir Türkiye için, dijitalleşmenin, ülke vatandaşlarına ve endüstrisine sayısız fırsat getireceğini inanıyoruzürkiye çalışması ile Türkiye’nin refah seviyesinin yükselişinde, dijital dönüşüm fırsatını, adanmış ve seri bir planlama ile değerlendirmesinin önemine dikkat çekmek istedik ’’ dedi.

TESİD Yönetim Kurulu Başkanı C. Müjdat Altay konuşmasında ‘’ Dijital Dönüşüm, beraberinde Nesnelerin İnterneti, yapay zeka, veriye dayalı ekonomi gibi teknolojik açıdan ezber bozan gelişme ve potansiyeli birlikte geliyor dedi. Türkiye’yi 2023 ve ötesine taşıyacak en önemli unsur yerli imkanlarımızla dijitalleşme olacak. Bu alanda başarının yoluu toplumun her kesiminin dijital dönüşümün parçası olmasından geçiyor. Söz konusu süreçte genişbant altyapımızı ne kadar çabuk güçlendirirsek, ülkemizin dünya liginde üst sıralara yerleşmesi de o kadar hızlı olacak. Diğer taraftan sadece Avrupa’da yılda ortalama 265 milyar euro’ya mal olan siber suçlar ile başa çıkabilmek için ‘Siber Güvenlik’ odaklanılması gereken konuların başında geliyor.’dijitalleşme yolunda Türkiye Raporu’nun ülkemizde topyekun yapılması gereken dijitalleşme çalışmalarına önemli bir rehber olacağına inanıyoruz’’ dedi.

TÜBİSAD Yönetim Kurulu Başkanı Erman Karaca konuşmasında ‘’Dijital Ekonominin üç ana yapı taşı dijital veri, yapay zeka, otonom robotlar, büyük veri, sanal gerçeklik, nesnelerin interneyi teknolojiler ve dijitaller alt yapıdır. Dijital veri birçok geleneksel sektörde yeni iş modellerinin temeli oldu ve yeni sektörlere yol açtı ve veri ekonomisi oluşmaya başladı. Türkiye olarak biz bu sürecin gerisinde kalmalıyız. Türkiye’nin ‘Dijital Ekonomiye Dönüşüm Stratejisi’ni oluşturmamız ve dijitalleşmeyi hızlandıracak ekonomik değerleri ile adresleyerek yol haritalarını belirtmemiz gerekir. Toplumun her kesimini içine alan dijital yetkinlikler planı oluşturmalı, yapay zekanın ve veri ekonomisinin potensiyeli ortaya çıkartılmalı, e-Hizmetler teşvik edilmeli ve kolaylaştırmalı, bağlantıları hızlandmalı, altyapı ve siber güvenlik güçlendirilmedi’’ dedi.