TESİD, Elektronik Sanayi İşbirliği Platformu - ESİP üyesidir.

Gelişen Sağlık Teknolojileri ve Akıllı Tıbbi Cihazlar

Gelişen Sağlık Teknolojileri ve Akıllı Tıbbi Cihazlar

Bir tıbbi cihaz ne kadar akıllı olabilir? Bir doktordan veya bir anneden daha akıllı olabilir mi? Tıbbi cihaz teknolojisi, sadece biyomedikal verileri yazdırmaktan, toplanan verileri yorumlamaya ve hatta teşhis ve tedavi planları önermeye kadar uzun bir yol kat etti. Tüm bunlar elektronik ve veri bilimi endüstrilerindeki gelişmeler sayesindedir. Daha hızlı ve daha ucuz ancak daha güçlü elektronik ve bilgisayar sistemleri, veri bilimcilerinin cihazın kendisinde veri toplama ve gerçek zamanlı veri işleme sınırlarını zorlamalarına izin verdi. Bu evlilik, hızlı klinik karar destek sistemlerinin doğuşuna yol açtı. Şimdi üçüncü bir taraf devreye giriyor: 5G. Bloktaki bu yeni çocuk yakında en değerli oyuncu (Most Valuable Player-MVP) olacak çünkü tıbbi veriler için hiçbir işlem gücü veya bellek alanı yeterli olmayacak, ancak internetin kapasitesi sonsuz.
Bir “Dijital Doktor”un (hemşire, fizyoterapist, psikolog vb.) doğumunun TV veya cep telefonu ekranlarımızdan çıktığını, tıbbi muayene yaptığını, şikayetleriniz hakkında sohbet ettiğini ve reçeteleri imzaladığını göreceğiz (tabii ki hepsi dijital). İlacınız hemen sevk edilecektir, çünkü nazik dijital doktorunuz reçeteyi eczanenize göndermiş olacaktır. Bunlar, güçlü internet bağlantımız (GPS üzerinden), daha iyi grafik kartlarıyla daha hızlı çipimiz, hareket/duygu algılama özelliklerine sahip holografik projektörlerimiz olduğunda mümkün olacak.
Ancak tüm bunlar tıbbi cihazı yalnızca daha akıllı (daha hızlı ve doğru) yapacak, ancak daha akıllı hale getirmeyecek. Akıllı olmak, kodlanması zor olacak bazı öngörü ve sezgileri içerir. Ama sonunda oraya da geleceğiz. Bu, sağlık profesyonellerine zaman ve kaynak kazandıracaktır. Onlara her zaman ihtiyacımız olacak ve Dijital Doktor onlara sadık bir yardımcı olacaktır.

Bu makaleye katkılarından dolayı Prof. Dr. Ata Akın’a (ACIBADEM Üniversitesi) teşekkür ederiz.

Kaynak: TESİD 2020 ALMANAK