TESİD, Elektronik Sanayi İşbirliği Platformu - ESİP Projesi üyesidir.

OPINA projesi kullanıcılara açıldı

OPINA projesi kullanıcılara açıldı

Türkiye’nin ilk otonom araç geliştirme ve test platformu olan OPINA, 9 Mayıs 2024 tarihinde Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sn. Mehmet KACIR’ın katılımıyla İstanbul Okan Üniversite’sinde gerçekleşen bir tören ile hizmete açıldı.

OPINA Platformu ile, ulusal ve uluslararası düzeyde akıllı, haberleşen ve otonom araç yazılım ve donanım geliştirme alanında, açık inovasyon metodolojisi kullanılarak, yazılım ve donanım geliştirme, simülasyon, test, sertifikasyon, eğitim hizmetleri sağlanabilecek.

Bunun yanı sıra, OPINA Projesi kapsamında oluşumu sağlanan Bağlantılı Otonom Araçlar-BOA  kümesi ile ise işbirliği ve iş geliştirme imkanları sağlanabilecek

Açılışta konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Rekabetçi Sektörler Programı kapsamında 5 milyon avro bütçe ile hayata geçirilen Açık İnovasyon Otonom Araç Geliştirme ve Test Platformu Projesi’ne (OPINA) ilişkin, “Mobilite ekosistemimizin geliştirdiği ürün ve hizmetler için ihtiyaç duyulan test, entegrasyon ve sertifikasyon altyapısını sağlayan merkezi hayata geçiriyoruz. Yazılımları sanal simülasyonlarla test eden, herkese açık bir inovasyon platformu sunan merkezimizin uluslararası akreditasyon alarak regülasyon testlerinin ülkemizde yapılması amacıyla gerekli çalışmaları da hızla gerçekleştiriyoruz.” dedi.

Haberin devamı.

OPİNA servisleri kataloğu

Image preview

No alt text provided for this image