TESİD, Elektronik Sanayi İşbirliği Platformu - ESİP Projesi üyesidir.

TESİD Sohbetleri-7  “Çip Krizi”

TESİD Sohbetleri-7 “Çip Krizi”

TESİD Sohbetlerinde “Çip Krizi” ele alındı.  

Türk Elektronik Sanayicileri Derneği (TESİD)’in akıllı yaşam başlığı altında dijital dönüşüm farklı alanlarında uzman konuklarla ele aldığı TESİD Sohbetleri’nin yedincisi 1 Kasım 2021 günü gerçekleştirildi.

“Çip krizi” başlıklı panelde dünyanın sayılı çip üreticilerinden Amerikan Microchip Technology Inc. Başkan Yardımcısı Nuri Dağdeviren, DAIICHI Genel Müdürü Ömer Tunç Akdeniz, Arçelik Satınalma Grup Yöneticisi (Elektronik) Koray Derman ve küresel çapta yaşanan ve Türkiye’de özellikle otomotiv ve beyaz eşya sektörlerinde üretimi ciddi boyutta gerileten krizin nedenleri, etkileri ve çözümü konusunda bilgi paylaştılar.

“Çip krizi elektronik sanayinde ArGe ile aşılabilir ”

Gazeteci Hakan Güldağ’ın moderatörlüğünü üstlendiği etkinliğin açılışında TESİD Yönetim Kurulu Başkanı Yaman Tunaoğlu; “Elektronik sanayi dijital dönüşümü sağlayan tüm teknolojiler için gereken donanım ve yazılımları üretiyor. COVID19 salgını ile başlayan küresel üretim ve lojistik sorunları, elektroniğin en önemli bileşeni çip – yarı iletken tedarikinde de ciddi krize neden oldu.  Panelimizde çok değerli konuklarımız sorunu küresel ve yerel boyutları ile farklı bakış açılarından değerlendirdiler. Elektronik sektöründe firmaların iş birliği yapmalarını ve bu sayede teknolojik dönüşümde geri kalmamalarını sağlamak hedefi ile çalışan TESİD, çip tedariki konusunda da üyelerini bilgilendirmek ve bir iş birliği platformu oluşturmak üzere faaliyetlerini sürdürüyor” dedi.

Gazeteci Hakan Güldağ‘ın sorularını yanıtlayan Amerikan Microchip Technology Inc. Başkan Yardımcısı Nuri Dağdeviren, çip krizinin 2019 yılında ABD’nin Çin ile gümrük tarifelerini değiştirmesi sonucu ortaya çıkan alternatif tedarik yöntemleri arayışı ile başladığını belirterek ardından gelen COVID19 pandemisiyle beklenmedik bir dalga boyutuna eriştiğini söyledi. Çok rekabetçi bir ortamda çalışan çip üreticilerinin iş modeli olarak kapasitelerini %100’e yakın bir oranda kullandıklarını, pandemi dolayısıyla genel sanayide yaşanan üretim düşüşü karşısında onların da üretimlerini azaltarak stokları eritme yolunu seçtiklerini ancak 2020 sonunda beklenmedik şekilde artan bir talep ile karşılaştıklarını belirtti.   Dağdeviren tasarım ve üretim kabiliyetlerinin kendilerine güç kazandırmasına rağmen, bugün küresel olarak arz ve talep arasında %50’ye varan dengesizliğin 2022 yılı ortalarına kadar giderilmesinin mümkün gözükmediğini sözlerine ekledi.

Arçelik Satınalma Grup Yöneticisi (Elektronik) Koray Derman Arçelik’te krizi erken öngörebildiklerini ve hızlı pozisyon alarak, uzun vadeli sipariş yöntemi ile yönetebildiklerini belirtti. Çip krizini sektörün bir gerçeği olarak kabul edip, birlikte yaşamayı öğrenmenin önemini vurgularken, başarı kazanmanın iş yapma modellerini dönüştürerek hızlı adaptasyonu sağlayacak, çevik bir yönetim ile mümkün olacağını belirtti. Tasarım ve üretimlerini dikey olarak entegre eden çip tedarikçilerinin bu dönemde daha iyi temin desteği verebildiklerini belirten Derman, Türkiye’deki firmaların bu tedarikçilerle iş birliğine girmelerinin, stratejik ortaklıklar kurmalarının önemini vurguladı.

DAIICHI Genel Müdürü  Ömer Tunç Akdeniz,  her sorunun kendi çözümünü yarattığını söyleyerek bu kriz dolayısıyla sektörün tasarım ve üretim alanlarına bakış açılarının değiştiğini, mühendislik anlamında çok yeni yaklaşımlar olduğunu söyledi. Esnek tasarım modeline geçilerek tedarikçi ve alternatif ürün çeşitliliği sağlamanın  mümkün olacağını ve böylece elektronik sektörünün otomotiv alanında büyük bir hamle yapabileceğini söyledi.

Etkinlik bu linkten izlenebilir