TESİD, Elektronik Sanayi İşbirliği Platformu - ESİP Projesi üyesidir.

TESİD Sohbetleri’nin onuncusu “Elektronik Sektöründeki Sorunlar ve Fırsatlar” konusunda yapıldı.

TESİD Sohbetleri’nin onuncusu “Elektronik Sektöründeki Sorunlar ve Fırsatlar” konusunda yapıldı.

16 Kasım 2022 Çarşamba günü YouTube üzerinden canlı yayınlanan “Elektronik Sektöründeki Sorunlar ve Fırsatlar” başlıklı panelde elektronik sektöründeki güncel ve gelecekte karşılaşılabilecek sorunları değerlendirecek ve mevcut fırsatlar hakkında görüşlerini paylaştılar.

Toplantının açılışını yapan TESİD Yönetim Kurulu Başkanı Yaman Tunaoğlu, “ İki yıl önce başlayan TESİD Sohbetlerinde küresel elektronik sanayinin yakın geçmişte, küresel salgın, ABD-Çin ilişkileri, Ukrayna- Rusya savaşı gibi gelişmeler neticesinde başta malzeme eksikliği olmak üzere çeşitli nedenlerle artan talebi karşılamakta zorluk çektiğine değinmiştik. Ayrıca, akıllı yaşamda Mobil, Elektrikli, Bağlantılı ve Otonom Platformlar, akıllı iletişim altyapıları, akıllı şehirler, akıllı evler, akıllı tarım teknolojileri, enerji üretimi ve yönetimi, gibi konuları ele almıştık. 10.TESİD Sohbetinde ise elektronik sektörünün önde gelen kuruluşları ile sanayimizi daha güçlendirmek üzere mevcut başlıca sorunlarımıza ve çözüm önerilerine odaklanmak istiyoruz” dedi.

Gazeteci Hakan Güldağ moderatörlüğünde gerçekleşen panele, Yaman Tunaoğlu – TESİD Yönetim Kurulu Başkanı / KAREL Genel Müdürü, Hakan Kozan – ARÇELİK Satın Alma ve Tedarik Zinciri Genel Müdür Yardımcısı, Levent Fadıloğlu – ENTES Genel Müdürü ve Vural Akman – EMPA Yönetim Kurulu Başkanı konuşmacı olarak katıldılar.

Panelistler; ulusal pazarda yerli ürünlerin desteklenmemesi, yabancı menşeli – özellikle Uzak Doğu kaynaklı ürünlerinin tercih edilmesi gibi faktörlerin haksız rekabet koşulları oluşturduğunu ve elektronik sektörünün gelişimini engellediğini belirttiler.

Diğer taraftan Türkiye’nin son derece kabiliyetli bir genç nüfusa sahip olduğu ancak mevcut mühendislik eğitimlerinin günümüz gelişmelerini/gereklerini yeterince karşılayamadığı, uluslararası pazarlarda başarılı olmak için temel şartlardan birinin İngilizce bilmek olduğundan hareketle lisan öğretimine önem verilmesi gerektiği vurgulandı.

Yüksek katma değerli ihracatını artırmayı hedefleyen Türkiye’de, Elektronik sektörünün kalkınma planlarında öncelikli ele alındığı, ancak uygulamada eksik kalındığı ve teknoloji yoğun projelere teşvikin arttırılması gerektiği belirtilirken, Türkiye’nin Nesnelerin Interneti konusunda çok zengin bir uygulama alanına sahip olduğu ve bu sayede “Akıllı Yaşam” ürünleri üzerine, özellikle ihracata dayalı, çalışmalar/projeler geliştirilebileceği söylendi.

Panelde Türkiye’de işbirliği kültürünün gelişmesinin uluslararası piyasada rekabet gücü kazanmak için öneminin altı çizilirken, benzer ürün alanlarındaki şirketlerin iş birliklerinin teşvik edilmesinin kritik bir başarı faktörü olduğu belirtildi.

Etkinliği TESİD YouTube Kanalından izlemek için tıklayın.