TESİD, Elektronik Sanayi İşbirliği Platformu - ESİP Projesi üyesidir.

Türkiye’nin Yarı İletken Teknolojilerindeki Yeri ve Yolculuğu

Türkiye’nin Yarı İletken Teknolojilerindeki Yeri ve Yolculuğu

Türk Elektronik Sanayicileri Derneği (TESİD) tarafından  14 Eylül 2023 günü İstanbul Fuarcılık Merkezi’nde gerçekleşen ISAF Fuar’ında Panel düzenlendi.

Panel, “Türkiye’nin Yarı İletken Teknolojilerindeki Yeri ve Yolculuğu” konusunda Yaman TUNAOĞLU moderatörlüğünde; TESİD Yüksek Danışma Konseyi Üyesi Prof. Duran LEBLEBİCİ, SABANCI Üniversitesi Rektörü Prof. Yusuf LEBLEBİCİ ve YONGATEK Yönetim Kurulu Başkanı Ali BARAN’ın katılımıyla gerçekleşti.

Panelde Türkiye’nin Yarı İletken Teknolojisindeki yol haritası 1970’li yılardan günümüze kadar yapılanlar da görüşülerek değerlendirildi. Tasarım kabiliyeti kazanmış olmanın tek başına yeterli olmayacağı, üretim aşamasında gerek istenen sayıda üretim, gerek üretilen ürünün güvenliği için ülkemizin kendi üretim tesislerinin de olması gerektiği ifade edildi.

Pandemi sonrası dönemde dünyada yeni gelişmeler olduğu Batı’lı ülkelerin kendi üretim tesisleri için yeni yatırımlar yapmakta olduğu öte yandan tasarım konularının da Asya ülkelerine doğru geçtiği Batı ülkelerinin tasarım konusundaki üstünlüklerini ve hakimiyetlerini kaybetmekte olduğu konuşuldu.

Türkiye’nin de ülke olarak yetişmiş insan kaynağı avantajı olduğu dikkate alınarak yeni teknolojileri ülkeye taşımak için kontrollü teknoloji transferi yaparak stratejik ve kritik alanlardaki ihtiyaçları karşılayacak üretim tesisleri- butik ve çok sayıda olabilir- kurmasının zorunlu olduğu değerlendirildi.

Tek bir tesis kurup tüm yarı iletken unsurlarını üretmek gibi yolun mümkün olamayacağı, TOGG Projesi gibi devlet destekli ve yarı iletkene en çok ihtiyacı olan özel sektör katılımı ile üretim tesislerin kurulabileceği, devletin de bu konularda kolaylaştırıcı mevzuat, ihracat durumu için özel teşvikler, tesis ve yatırımlar için finans destekleri vermesi gerektiği konuşuldu.

Panel sırasında Prof. Duran Leblebici tarafından yapılan sunumun tamamına bu linkten ulaşabilirsiniz.

Ödül Töreni haberine bu linkten ulaşabilirsiniz.